Masz podwyższony poziom cholesterolu? Zobacz, co warto jeść
Według ankiet przeprowadzonych przez Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem „Proaktywnie dla Serca” aż 70 proc. Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu, przy tym także aż dwie trzecie nie zdają sobie z tego sprawy. Alarmujący jest dodatkowo wysoki poziom „złego” cholesterolu u coraz młodszych osób – w grupie wiekowej od 18 do 34 lat problem dotyczy aż jednej trzeciej.
Głównym powodem wysokiego poziomu cholesterolu jest nadmierne spożywanie produktów zwierzęcych, w tym mięs oraz tłuszczów, które same bogate są w cholesterol LDL. To powoduje, że organizm otrzymuje jego zbyt wysoką dawkę, co z kolei wpływa na zwiększone ryzyko powstawania chorób sercowo-naczyniowych, jak miażdżyca, choroba niedokrwienna serca, zawały serca, udary mózgu.
Zrezygnuj z produktów zwierzęcych na rzecz roślinnych
Najlepsza dieta niskocholesterolowa to taka, która opiera się głównie na produktach pochodzenia roślinnego. Te, które obfitują w węglowodany złożone oraz błonnik, są najbardziej wartościowe – razowe pieczywo, kasze, razowe makarony, brązowy ryż czy otręby.
Dużo warzyw i owoców
Warto postawić na duże porcje warzyw i owoców w diecie, które bogate są w ważne witaminy i minerały, a przy tym są niskokaloryczne. Ważnym elementem dobrze skomponowanej diety obniżającej poziom „złego” cholesterolu są też rośliny strączkowe, które dostarczają pełnowartościowe białko.
Jakie tłuszcze wybrać?
Tłuszcze takie jak masło i smalec powinno się zastąpić wielonienasyconymi tłuszczami roślinnymi, na przykład oliwą z oliwek, olejem lnianym, rzepakowym czy innego rodzaju olejami tłoczonymi na zimno i nierafinowanymi, które są bogate w prozdrowotne składniki. Można także wybrać specjalne margaryny do smarowania pieczywa, które zawierają sterole roślinne. Gdy chodzi o sery, najlepiej zrezygnować z tych tłustych na rzecz serów chudych i półtłustych.
Co z mięsami?
Dieta niskocholesterolowa nie musi być wegetariańska. Zamiast tłustych mięs, ryb i wędlin lepiej wybierać te chude. Najlepiej podwyższyć liczbę posiłków rybnych, ponieważ ryby bogate są w kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.
Jak przyrządzać posiłki?
Na koniec warto wspomnieć jeszcze o odpowiedniej technice przygotowywania posiłków. Pieczenie w folii, duszenie, gotowanie na parze, grillowanie czy smażenie, ale na niewielkiej ilości tłuszczu – to pozwoli na ograniczenie poziomu cholesterolu dostarczanego do organizmu.