Wynagrodzenia w Narodowym Banku Polskim są w pełni przejrzyste
"Wynagrodzenia w NBP są w pełni przejrzyste. Pod względem pełnej jawności wynagrodzeń i składania oświadczeń majątkowych NBP jest najbardziej przejrzystym bankiem centralnym na świecie. Narodowy Bank Polski informuje, że wynagrodzenia w NBP są regulowane ustawą. Wielkość środków na wynagrodzenia jest ustalana corocznie w planie finansowym NBP z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym" - podkreślił NBP w komunikacie, zamieszczonym w mediach społecznościowych.
Podkreślono w nim, że wynagrodzenie prezesa i wiceprezesów NBP jest ustalane na podstawie przepisów o wynagradzaniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Przypomniano, że wynagrodzenie Prezesa NBP, Członków Zarządu i wszystkich dyrektorów jest w pełni jawne i publikowane co rok na stronie NBP oraz w Biuletynie Informacji Publicznej NBP.
"Wszyscy też od prezesa poprzez dyrektorów do osób zajmujących stanowiska równorzędne pod względem płacowym ze stanowiskiem dyrektora departamentu i jego zastępcy składają również co rok oświadczenia majątkowe" - zaznaczono.
W sobotę Paweł Mucha - członek zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz były prezydencki minister - zamieścił na platformie X treść uchwał zarządu NBP z listopada 2019 r. w sprawie nagród dla ścisłego kierownictwa banku centralnego.
"Nagrody Prezesa NBP to za I kwartał - 3 krotność, za II kwartał - 3,5 krotność, za III kwartał - 4 krotność a za IV kwartał 4,5 krotność miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy" - podał Mucha w serwisie X, udostępniając teksty uchwał.
Głos w sprawie nagród w NBP zajął premier Donald Tusk. Nazwał je "rekordowymi". "Oburzenie na rekordowe nagrody pana Glapińskiego jest nieuzasadnione. To tylko wyrównanie strat, jakie poniósł z tytułu inflacji. Też rekordowej" - czytamy we wpisie premiera. (PAP)
wni/ par/