26 styczeń 2023

Wspólnie z młodzieżą namawiamy do ochrony swoich danych w sieci

Po raz kolejny młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu włączyła się w ogólnopolską akcję „Twoje dane – Twoja sprawa”. W akcję włączyli się również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Wspólnie namawiamy do ochrony prywatności i podnoszenia świadomości o zagrożeniach jakie niosą ze sobą nowe wirtualne technologie.

W Internecie przeplata się świat realny z wirtualnym, życie zawodowe i prywatne. Granica jest coraz cieńsza i zaczyna się zacierać. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z częściową wirtualizacją naszego życia, gdzie korespondujemy, robimy zakupy, znajdujemy rozrywkę. Praktycznie wszystkie aspekty realnego świata mają swój oddźwięk w cyberprzestrzeni. Stąd rodzi się potrzeba nieustannego podnoszenia świadomości o bezpiecznym poruszaniu się w świecie wirtualnym. Dlatego w ramach obchodów XVII Dnia Ochrony Danych Osobowych, który przypada na 28 stycznia uczniami z Zespołu Szkół Zawodowych w Brzegu odwiedzili brzeską komendę. Uczniowie z klasy 2B/I wraz z Panią Teresą Chudzik i Komendantem Powiatowym Policji w Brzegu insp. Zbigniewem Stanowskim przypominają o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu.

W dobie szybkiego rozwoju technologii wiedza o tym jak chronić swoje dane osobowe a także prywatność w sieci jest bardzo ważna. Cyberprzestępcy w 99% przypadkach wykorzystują nieuwagę, pośpiech i naiwność ludzką. Internet tak jak każde inne miejsce nie powinien zwalniać z czujności i zachowania zdrowego rozsądku, gdyż tak jak nie uwierzymy, że w życiu realnym nikt obcy nie przekaże nam fortuny, tak samo w Internecie nie powinniśmy wierzyć w nadzwyczajne okazje. Lepiej stracić trzy niepewne okazje, niż raz dać się oszukać.

Pamiętaj, że w Internecie tylko pozornie jestesmy anonimowi, dlatego chroń swój wizerunek i prywatność. Zastanów się dobrze zanim udostępnisz zdjęcie, które być może za jakiś czas będzie wykorzystane przeciwko tobie. Nie działaj pochopnie nawiązując internetowe znajomości, nigdy nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie ekranu.

Podczas odwiedzin młodzież miała okazję zobaczyć jak pracują policjanci. Szef brzeskich policjantów insp. Zbigniew Stanowski zaprosił uczniów do swojego gabinetu, pokazał im także strzelnicę, na którem funkcjonariusze doskonalą swoje umiejętności. Zapoznaliśmy również młodzież z kryteriami jakie trzeba spełnić by zostać policjantem.