13 luty 2024

Brzeg: miasto nadodrzańskich czarów

zdjęcie: Brzeg: miasto nadodrzańskich czarów / By Barbara Maliszewska - Own work [CC BY-SA 3.0 PL DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)], via Wikimedia Commo
By Barbara Maliszewska - Own work [CC BY-SA 3.0 PL DEED (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en)] , via Wikimedia Commo
Podziwiaj monumentalne zabytki, takie jak Zamek Piastowski. Zapraszamy do Brzegu, miasta położonego nad malowniczą Odrą!
REKLAMA

Tego szukamy w Brzegu

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Brzeg praca, Brzeg pogoda, Brzeg, Brzeg24, stal Brzeg, kebab Brzeg.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Brzegu, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii oraz zerknąć w aktualności.
Pierwsze informacje o Brzegu, osadzie targowo-rybackiej, pochodzą z 1234 r. Ze względu na strategiczne położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych, miejscowość szybko się rozwijała. Książę wrocławski Henryk III nadawał miastu prawa średzkie w 1248 r. Pod koniec XIII w. wzniesiono mury miejskie z pięcioma bramami i obronny zamek.

W końcu XIII w., według średniowiecznej tradycji kronikarskiej, książę świdnicki Bolko I, pełniący funkcję opiekuna małoletnich książąt wrocławskich (1296–1301), umocnił miasto, chroniąc je przed atakami. Jego inicjatywą było także rozbudowanie murowanego dworu książęcego.

Książę Ludwik I odegrał kluczową rolę w rozwoju średniowiecznego Brzegu w latach 1359–1398. Pod jego mądrym przywództwem wzrosł dobrobyt mieszczan, a przeprowadzono liczne prace budowlane, w tym znaczną przebudowę zamku. Książę Ludwik I założył i wspierał fundację kolegiaty św. Jadwigi (dzisiaj kaplica zamkowa), która stała się istotnym centrum edukacji i kultury. W okresie jego panowania w Brzegu zbudowano pierwsze murowane domy, sukiennicze kramy na rynku, a także kościół parafialny św. Mikołaja i ratusz.

Na przełomie XIII i XIV w. w Brzegu osiedlili się zakony franciszkanów, dominikanów i joannitów. Kościoły i klasztory, które powstały w tym okresie, miały istotny wpływ na dalszy rozwój miasta. W latach 1311–1675 Brzeg było stolicą niezależnego księstwa brzeskiego, pozostając pod zwierzchnością królów czeskich. Świetność miasta przygasła w XV w., szczególnie w okresie 1428–1432, gdy husyci kilkakrotnie złupili i zniszczyli miasto. W 1526 r. po bezpotomnej śmierci króla Ludwika II Jagiellończyka, tron Czech objął arcyksiążę austriacki Ferdynand Habsburg.

W XVI w. w Brzegu wzniesiono nowoczesne fortyfikacje bastionowe. Podczas wojny trzydziestoletniej (1618–1638), miasto było oblężone przez wojska szwedzkie, ale nie zostało zdobyte. Jednak przemarsze wojsk, rabunki, pożary i epidemie wpłynęły jednak na poważne osłabienie życia gospodarczego miasta. Ważnym momentem dla historii Brzegu była bitwa pod Małujowicami w 1741 r., wsią oddaloną o około 7 km na południe od Brzegu. W jej wyniku miasto zostało zdobyte przez wojska pruskie, a w 1742 r. — przyłączone do Prus. W 1748 r. wybudowano pierwszą na Odrze śluzę rzeczną. W mieście rozwijało się sukiennictwo.

W okresie pruskim, miasto przekształcono w potężną twierdzę, lecz nie wytrzymała ona ataku wojsk francuskich. W trakcie wojen napoleońskich, w 1807 r., miasto padło przed sprzymierzoną z Napoleonem Bonaparte armią bawarską. Wówczas nakazano zniszczenie miejskich fortyfikacji, zastępując je terenami zielonymi. Po zakończeniu wojen napoleońskich, przed Brzegiem ukazała się perspektywa rozwoju przemysłu i komunikacji. Zakłady przemysłowe głównie skoncentrowały się na przetwarzaniu surowców rolnych i obsłudze rolnictwa. W 1843 r. otwarto odcinek linii kolejowej Brzeg – Oława, a w 1845 r. ukończono trasę Wrocław – Katowice (pierwszą w obecnych granicach Polski). Budowa linii kolejowej Brzeg – Nysa rozpoczęła się w 1845 r. i zakończyła po trzech latach, co przyspieszyło rozwój gospodarczy.

W okresie międzywojennym Brzeg, nazywany często „miastem ogrodów”, uznawano za jedno z piękniejszych miast nadodrzańskich. Przede wszystkim wzbogaciło się o nowe obiekty mieszkaniowe na przedmieściach.

Pod koniec II wojny światowej, w lutym 1945 r., Armia Czerwona zajęła Brzeg. W wyniku walk 54% zabudowy uległo zniszczeniu. Zgodnie z postanowieniami jałtańsko-poczdamskimi, powiat brzeski został włączony do Rzeczypospolitej, a miejsce wysiedlonych Niemców zajęli osadnicy polscy. Od 1950 r., odbudowany Brzeg należy do województwa opolskiego.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Brzeg
12.6°C
wschód słońca: 05:13
zachód słońca: 20:19
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brzegu

kiedy
2024-06-21 20:00
miejsce
Amfiteatr Miejski, Brzeg,...
wstęp biletowany